Salı, Mart 19, 2019
Ana sayfa IT FİNANS HABERLERİ Türkiye’de Teknoloji Bankası kurulacak

Türkiye’de Teknoloji Bankası kurulacak

Türkiye’de Teknoloji Bankası kurulmasına ilişkin teklif kabul edildi.

Türkiye ve Birleşmiş Milletler Arasında En Az Gelişmiş Ülkeler İçin Teknoloji BankasıKurulmasına Yönelik Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin yasalaşmasının ardından TBMM Genel Kurulunda Türkiye ve Birleşmiş Milletler Arasında En Az Gelişmiş Ülkeler İçin Teknoloji Bankası Kurulmasına Yönelik Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifinin görüşmelerine geçildi.

Teklif, yapılan görüşmeler sonucunda kabul edilerek yasalaştı.

Birleşmiş Milletler kararıyla belirtildiği üzere Teknoloji Bankası Gebze’de kurulacak. Teknoloji Bankası’nın ev sahibi ülkede tüzel kişiliğe sahip olacak. Kuruluş; anlaşma yapma, taşınmazları ve taşınabilirleri uygun biçimde elde etme ve elden çıkarma hakkına sahip olacak ve  her türlü yasal süreçten muaf tutulacak.

Teknoloji Bankası’nın mülkiyeti ve varlıkları, her türlü kısıtlama, düzenleme, denetim ve moratoryumdan muaf tutulacak.

Hükümet, Teknoloji Bankası’nın resmi kullanımı için ihtiyaç duyduğu motorlu taşıtlara vergisiz yakıt tahsisatı sağlayacak. Teknoloji Bankası varlıkları, malları, geliri, faaliyetleri ve işlemleri doğrudan ve dolaylı vergilerden muaf tutulacak

Teknoloji Bankası Genel Müdürü diplomatik temsilcilere verilen ayrıcalık, bağışıklık ve kolaylıklardan yararlanabilecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here