Ana sayfa DATA CENTER HABERLERİ Rekabet Kurulu’ndan Google’a 93 milyon lira para cezası

Rekabet Kurulu’ndan Google’a 93 milyon lira para cezası

Google genel merkezi, Mountain view California

Rekabet Kurulu, Google’ın mobil işletim sistemi, uygulama ve hizmetler alanındaki uygulamalarının ve şirketin mobil cihaz üretici ile yaptığı sözleşmelerin rekabet kanununa aykırı olduğuna hükmederek şirkete 93 milyon lira idari para cezası verdi.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklamada, şirketin hakim durumunu kötüye kullandığı kararına 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemesi’nde itiraz edilebileceği ifade edildi.

Kararda Google’ın Android işletim sisteminin kullanımı konusunda cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmeleri bazı hususları dikkate alarak revize etmesi istendi.

Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün mobil işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve anılan ekonomik bütünlük ile cihaz üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin 4054 sayılı Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen şirketlere idari para cezası verilmesine karar verildi.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here