Ana sayfa DATA CENTER HABERLERİ İsveç’li H&M yeni veri merkezinin ısısıyla 2,500 konutu ısıtacak

İsveç’li H&M yeni veri merkezinin ısısıyla 2,500 konutu ısıtacak

Stockholm’deki yeni H & M veri merkezi, sunucuların ürettiği büyük ölçekli ısıyı bölgedeki evlere dağıtacak.

İsveç’li lider moda perakendecisi H & M, entegre edilmiş soğutma ve ısı geri kazanımı ile Stockholm’deki yeni veri merkezini devreye almaya hazırlanıyor. İsveç’te faaliyet gösteren enerji şirketi Fortum Värme, H&M’in yeni veri merkezin’den çıkan aşırı ısıyı şehirdeki müşterilerine dağıtarak yeniden kullanacak. Yeni H & M veri merkezi, 1 MW’lık bir IT yükünü idare etmek için tasarlandı ve tam yükte 2.500 modern konut dairesini ısıtabilecek kapasiteye sahip.

H & M’nin kararı, Fortum Värme’nin ve Stockholm Veri Parkı’nın hiçbir ısının boşa harcanmadığı bir veri merkezi endüstrisini çekmek ve tanıtmak için yürüttüğü iddiasının bir geçerliliğidir. H & M, 2013’ten beri Stockholm veri merkezlerinden gelen ısıyı geri kazanmış ve 2018’de faaliyete geçecek olan yeni veri merkezi, H & M’nin kenti ısıtmaya olan katkısını önemli ölçüde genişletmekte ve çoğalmaktadır.

H & M veri merkezlerinin yöneticisi Jan Lundin, H & M işin merkezinde yer alıyor ve yaptığımız her işte mümkün olduğunca sürdürülebilir olmak bizim için önemlidir. Yeniden kullanım ve geri dönüşüm için ikinci el kıyafetleri topladığımız gibi, gelecekteki veri merkezlerinin fazla ısıyı geri kazanması zorunlu olacaktır dedi.

H & M tarafından seçilen çözüm, N + 1 konfigürasyonunda ısı pompaları kullanıyor. Aşırı enerji, veri merkezinden doğrudan istenen sıcaklıkta bölgesel ısıtma ağını besliyor.

Stockholm Veri Parkları Müdürü Erik Rylander, “Giderek artan sayıda şirketin sistemlerini bölge ısıtma ağımıza bağlaması ve veri merkezini aşırı ısınmasını durdurmak harika bir şey. Son yıllarda ısı geri kazanımı konusunda deneyim kazanmış olan H & M’nin, veri merkezini en başından beri bir soğutma ve ısı geri kazanımı çözümü ile tasarlamaya karar vermesi beni çok heyecanlandırdı. Bu, akıllı karar ile birlikte Stockholm’ü daha da sürdürülebilir hale getirebiliriz ” diyor.

Stockholm’deki tüm binaların yüzde doksanına yakını, bölge ısıtma ağına bağlandı. İsveç’in başkenti, büyük ölçekli merkezlerin büyük veri merkezlerinden yeniden kullanılması mümkün olan birkaç şehirden biridir. Amaç, şehrin ısınma ihtiyacının yüzde onunu ısı geri kazanımıyla karşılamak.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here